Ніколи не задумувались, що таке паралакс?
От зіткнувся з цим поняттям в фотографі при зйомці панорам, поліз в вікіпедію за детальнішою інформацією.
Пишуть, що Паралакс (грец. παράλλαξις — зміна) — явне зміщення або різниця орієнтації об'єкта, що розглядається з двох різних позицій.
Але не так зацікавило толкування самого явища, як пояснення використання паралаксу людьми та тваринами для визначення відстані.
Явище паралаксу часто використовується в природі. Майже всі ссавці та птахи мають хоча б вузьку зону бінокулярного зору. Завдяки цьому їм вдається вимірювати відстань до різних об'єктів. Висока бінокулярність зору характерна для істот, яким важливо точно визначати відстані, наприклад у людей цей кут складає до 150°. Відповідно, два ока дають два різних зображення, які майже повністю перекриваються. Мозок, аналізуючи дані з двох точок спостереження, будує об'ємне зображення, що значно спрощувало життя у верхівках дерев.
Для визначення відстані важливі кілька факторів: відстань між точками спостереження (базис) та розрізнення кутів. Базис (відстань між зіницями очей) у людей коливається в основному між 58 мм та 75 мм, усереднено вважається базис очей — 65мм. Нетренована людина при гарному освітленні може розрізнити кут в 1' (60"), і визначати відстані до 300—400 метрів; після спеціальних тренувань людина може розрізняти кути в 6 разів менші — до 10", і, відповідно, визначати відстані до 1,3-1,5 км.
http://uk.wikipedia.org/wiki/Паралакс
Немає коментарів:
Дописати коментар